Начинът на хранене е един от многобройните фактори, причиняващи констипация
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Никой не обича да се сблъска със запека, но за съжаление той се проявява често и при децата. Както при тях, така и при възрастните, храните, които не включват достатъчно фибри или адекватна хидратация, допринасят за невъзможността за изхождане.
За да подобрите храносмилането на малчугана си, ще трябва да ограничите определени храни или изобщо да ги изключите от менюто, докато проблемът не се разреши. Освен това е важно да наблягате на фибрите които се съдържат в пълнозърнестите храни, плодовете и зеленчуците, както и боба.
Тези 9 храни определено затрудняват изхождането и не трябва да бъдат консумирани от децата. Бъдете внимателни с тях!
Този тип храна е изкушаваща, но не трябва да присъства в менюто на малките.
Снимка: Shutterstock
Вероятно сте наясно, че този тип храна не трябва да присъства често в ежедневната диета на детето ви. Вкусните и изкушаващи хамбургери, пържени картофки и пържени пилешки хапки причиняват недостиг на фибри.
В същото време много от тези вредни изкушения са с високо съдържание на натрий. Натрият променя баланса на течностите в организма, което може да доведе до по-трудно изхождане. На всеки понякога му се иска да си хапне вкусен хамбургер, но се старайте да ограничавате тези храни от детския хранителен режим.
При нормални обстоятелства сиренето е отличен източник на калций и протеини за децата. Но твърде богатата на сирене диета може да допринесе за по-трудното изхождане. Млечните храни сами по себе си не съдържат фибри, а много от подходящите за децата храни, с които се съчетават, също не осигуряват много. Докато детето ви е със запек, най-добре ще бъде да ограничете до минимум сиренето.
Въпреки това, докато обмисляте млечните продукти в менюто на малките, не пренебрегвайте киселото мляко. Киселото мляко е богато на пробиотици, които подпомогнат чревната флора да се развива, което води до по-здрави и гладки чревни навици.
Проучване от 2011 г. установи, че при децата, които консумират ежедневно богато на пробиотици кисело мляко в продължение на пет седмици, се наблюдава значително подобрение на честотата на дефекация и свързаните със запек коремни болки.
Освен това Американската академия по педиатрия препоръчва децата на възраст от 1 до 2 години да пият по две до три чаши пълномаслено мляко дневно, а тези на възраст от 2 до 5 години - по две до две и половина чаши дневно. Консултирайте се с педиатъра, преди да премахнете млякото от диетата на малчугана, за да се преборите със запека.
Не е изненадващо, че този млечен десерт също трябва да се ограничи. След вечеря опитайте вместо него да предложите на детето си чиния с кисело мляко и пресни плодове.
Преработените меса, като хотдог, бекон и месни деликатеси, не само не съдържат фибри, но и са с високо съдържание на мазнини и натрий, които могат да забавят храносмилането. Затова, въпреки че сандвичът с хотдог може да бъде удобен и бърз обяд за детето, опитайте се да изберете протеини с по-високо съдържание на фибри.
Пюре от нахут, нарязани зеленчуци или бобени бургери са вкусни предложения, които могат да помогнат, а не да попречат на шансовете на детето ви да се изходи нормално.
Чували ли сте някога за диетата BRAT за справяне с диарията? Тази абревиатура, която означава банани, ориз, ябълково пюре и препечен хляб, често се използва като мнемоничен метод за запомняне на храни, които спират прекалено бързото храносмилане. Макар че все още не е ясна връзката между бананите, ябълковото пюре и чревните навици, съществуват доказателства за ориза.
Процесът на рафиниране, който превръща кафявия ориз в бял, отнема важни хранителни вещества, особено фибри. В сравнение с 8-те грама фибри в една чаша пълнозърнест кафяв ориз, една чаша бял ориз съдържа само 4 грама.
Проучване от 2020 г. установи, че диета с високо съдържание на кафяв ориз е значително по-ефективна за лечение на запек при възрастни жени, отколкото диета с високо съдържание на бял ориз. Така че ако детето ви страда от констипация, но обича да си хапва ориз, сервирайте му кафявата разновидност.
Белият хляб не носи ползи на малчугана.
Снимка: Shutterstock
Белият хляб може и да се харесва на децата (и на възрастните!) със своята мека текстура и приятен вкус, но той не е приятел на чревното здраве. Подобно на белия ориз, бялото брашно се създава чрез процес, при който се отнемат ключови вещества от неговото съдържание.
При премахването на богатите на фибри трици и зародиш от пшеничните зърна остава само ендоспермата на растението. Въпреки че тази част съдържа някои хранителни вещества, като витамини от група В, бялото брашно и белият хляб не могат да се сравняват с по-високото съдържание на фибри в пълнозърнестата пшеница.
Направена от бяло брашно, бялата паста също влиза в списъка на забранените за запек продукти. Една чаша бели спагети съдържа по-малко от един грам фибри.
Ако детето ви никога не е навлизало в широкия свят на пълнозърнестите и зеленчуковите тестени изделия, може би сега е моментът да започнете. Запознавайки ги с нови, по-здравословни варианти на тази любима храна, вие ще ги срещнете и с по-разнообразни вкусове. Изследванията показват, че ранното въвеждане на широк спектър от храни увеличава вероятността детето ви да се наслаждава на повече храни по-късно в живота си.
Картофеният чипс не е най-здравословният избор за междинно хранене, а поради ниското съдържание на фибри и минималната влажност със сигурност няма да ускори работата на червата.
Всъщност детето ви ще направи добре, ако замени всички снаксове с ниско съдържание на фибри и високо съдържание на натрий (като например зърнени храни с рафинирани зърна и пакетирани сладкиши) с пресни плодове, зеленчуци, ядки или пълнозърнести крекери.
Бонбоните са друг вид храна, която може да забави храносмилането, особено ако са с предимство пред други, по-здравословни храни в диетата на детето. В твърдите, както и в желираните бонбони няма да намерите никакви фибри - независимо колко плодов аромат имат.
За да направите детето щастливо, опитайте да му предложите печени изделия от пълнозърнесто брашно, бадеми в шоколад или плодове с бита сметана. Експериментирането с тези алтернативи може дори да му помогне да започне да предпочита десерти с по-висока хранителна стойност.
Елена Николова па материали от Verywell family
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари